Branża spożywcza i gastronomiczna to bardzo wymagające dziedziny, w których kluczem do sukcesu jest planowanie i stosowanie nowoczesnych rozwiązań, pozwalających nie tylko na przygotowywanie dań, ale także na ich przechowywanie. Jednym z profesjonalnych sposobów na zachowanie świeżości i przydatności do spożycia jest wykorzystanie komory chłodniczej. W jaki sposób działa takie urządzenie? I kiedy jego zastosowanie jest konieczne? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czym są komory chłodnicze i jak działają?
Komory chłodnicze to profesjonalne pomieszczenia dedykowane do przechowywania produktów spożywczych – zarówno gotowych, jak i tzw. półproduktów – które wymagają niskiej temperatury. W zależności od potrzeb konstrukcja ta może różnić się wielkością, temperaturą, jaka w niej panuje, a także dodatkowymi funkcjami.
Aby komora chłodnicza mogła efektywnie działać, konieczne jest zastosowanie wielu zaawansowanych podzespołów, takich jak agregat chłodniczy, instalacja chłodnicza, parownik, regulator temperatury i inne elementy, które umożliwiają wytworzenie odpowiednich warunków.
Komory chłodnicze są konstrukcjami wykonanymi z wysokiej jakości materiałów, odpornych na negatywne czynniki zewnętrzne, niepalnych, stabilnych chemiczne, a jednocześnie pozwalających na odizolowanie pomieszczenia od reszty budynku. W czasie ich tworzenia konieczne jest też zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim szczelne, metalowe drzwi, które muszą posiadać funkcję otwierania od wewnątrz. Niezbędna jest także opcja zawiadamiania o obecności osób w komorze chłodniczej.
Gdzie warto zastosować komory chłodnicze?
Komory chłodnicze znajdują szerokie zastosowanie zwłaszcza w branży spożywczej, ale także w branży farmaceutycznej – niektóre składniki leków i kosmetyków muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. Ich konstrukcja tworzona jest tak, aby zachowywać stabilną, niską temperaturę, która zapobiega negatywnym procesom prowadzącym do psucia się zarówno gotowych produktów, jak i ich składników.
Komory chłodnicze wykorzystywane są m.in. w magazynach i hurtowniach, w czasie transportu żywności, ale także w budynkach np. w hotelach, restauracjach, supermarketach, centrach dystrybucyjnych, centrach logistycznych – słowem wszędzie tam, gdzie przechowywane są towary o szczególnych właściwościach.
Warto dodać, że komory chłodnicze mogą zostać dopasowane do indywidualnych wymagań danego biznesu, co oznacza, że istnieje możliwości stworzenia ich na zamówienie. Modyfikacjom podlegają ich wymiary, możliwe do wykorzystania funkcje oraz ustawienia temperatury.